Czy warto kupić parownicę Karcher SC 2?

NOWE ZASTOSOWANIA PARY WODNEJ

Parownice, mopy parowe, steamery, odkurzacze parowe - urządzenia do czyszczenia parą są dostępne na polskim rynku  na szerszą skalę od prawie 10 lat. Cieszą się rosnącą popularnością, co wynika głównie z faktu coraz większej społecznej świadomości ekologicznej, jak również coraz większego przekonania do nowych technologii, również w dziedzinie utrzymania czystości. Urządzenia parowe mogą być używane w różnego rodzaju zastosowaniach przemysłowych, ekologicznych myjniach samochodowych, a także w naszych domach. Urządzenia do czyszczenia parą nie mają tradycji obecności w naszych domach równie długich jak tradycyjne odkurzacze, czy tradycyjne mopy. Warto jednak zwrócić uwagę na niewątpliwe zalety, jakie cechują tego typu urządzenia, które mogą nam zdecydowanie ułatwić codzienne porządki.
Gama domowych parownic Karcher serii SC

DLACZEGO PAROWNICE DOMOWE POWINNY ZWRÓCIĆ NASZĄ UWAGĘ?

Po pierwsze ekologia. Jak zapewniają producenci, w urządzeniach przeznaczonych do zastosowań domowych, do umycia powierzchni około 80 m2 płaskiej powierzchni wystarcza niecały litr wody. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że jeżeli podłoga nie jest bardzo brudna, jednym litrem wody można umyć również znacznie większą powierzchnię. Dodatkowo do skutecznego czyszczenia parownicami nie musimy używać żadnych środków chemicznych, dzięki czemu nie wydajemy pieniędzy na detergenty i jednocześnie dbamy o środowisko. W parownicach Karcher temperatura pary na wylocie dyszy sięga ponad 90 stopni, co pozwala skutecznie pozbyć się bakterii i roztoczy z czyszczonych powierzchni. Decydując się na konkretny model urządzenia warto sprawdzić jaką temperaturę pary ono zapewnia. Im wyższa tym lepiej, lecz nie wszyscy producenci chętnie ujawniają te dane. 

Po drugie uniwersalność. Strumieniem pary wyczyścimy i zdezynfekujemy wszelkiego rodzaju płaskie powierzchnie. Od umywalki, wanny, brodzika kabiny prysznicowej, ścian pokrytych flizami, przez kuchenne blaty i wszystkie rodzaje podłóg pokryte materiałem odpornym na wilgoć i temperaturę, także podłogi drewniane. Wysoka temperatura znacznie ułatwi usunięcie zaschniętych, długo zalegających zanieczyszczeń. Przy pomocy parownicy doczyścimy również miejsca trudno dostępne, np. awaryjne odpływy w umywalkach, czy niewidoczne powierzchnie w toaletach. Z dodatkowymi końcówkami umyjemy również okna i odświeżymy ubrania, które długo wisiały w szafie. Parownice są przydatne także przy praniu i odświeżaniu tapicerek, jak również usuwaniu np. zaschniętego wosku z dywanów. Ilość zastosowań jest naprawdę duża.

Po trzecie prostota. Parownice to naprawdę proste w użyciu i obsłudze urządzenia. Wystarczy nalać wodę do zbiornika, zaczekać kilka minut na podgrzanie wody, w tym czasie przygotować sobie suchą ścierkę i jesteśmy gotowi do pracy. W czyszczenie parownicą nie musimy wkładać też zbyt wiele energii, właściwości pary wykonują pracę za nas. Wysoka temperatura, którą działamy na myte powierzchnie powoduje na nich "szok termiczny", co sprawia że brud po prostu spływa razem ze skroploną wodą, a my zbieramy go ścierką, albo pozwalamy mu spłynąć do odpływu. Jedyna czynność obsługowa jaką musimy okresowo wykonać na naszej parownicy, to w miarę regularne odkamienianie. Parownice pracują w temperaturach, w których z wody wytrąca się kamień, co zmusza użytkowników do zastosowania odkamieniacza mniej więcej raz na 3 - 6 miesięcy, w zależności od częstotliwości użytkowania lub stosowania wody destylowanej, co skutecznie eliminuje konieczność odkamieniania.

PAROWNICA KARCHER SC 2  W PRAKTYCZNYM ZASTOSOWANIU


Przechodząc do właściwego tematu wpisu. Czy warto więc nabyć podstawowy model mopa parowego firmy Karcher? Czytaj dalej żeby poznać zalety i ograniczenia.
Parownica Karcher SC 2 

Nie ma większego sensu analizować parametrów technicznych poszczególnych modeli parownic, ponieważ można to streścić w dwóch zdaniach. Zasadniczo wszystkie parownice Karcher mają te same parametry i wyposażenie fabryczne. Różnice w parametrach poszczególnych modeli widoczne w opisach technicznych nie są zauważalne w codziennej eksploatacji. Użytkownik nie odczuje żadnej różnicy w ciśnieniu 3,2 czy 4 Bary, nie przełoży się to również w żaden znaczący sposób na efekty czyszczenia. Moc grzałki, to jedyny istotny parametr, który powinien nas zainteresować i o tym również niżej. 

Karcher SC 2 to pierwszy w gamie, pełnoprawny model czyścika parowego Karcher. Model SC 1 nie jest wyposażony w giętki przewód parowy (dostępny opcjonalnie w cenie ok. 90 zł), co utrudnia użycie go w większości zastosowań i jest dedykowany użytkownikom, którzy zwrócą uwagę raczej na cenę i łatwe przechowywanie urządzenia, kosztem funkcjonalności.

Fabryczny zestaw SC 2

Parownica SC 2 została fabrycznie wyposażona we wszystko co niezbędne aby rozpocząć pracę:
  • dużą dyszę (mop) i pasującą do niej ściereczkę
  • dyszę ręczną z włosiem szerokości ok. 10 cm i nakładkę frotte do niej
  • dyszę punktową ze szczoteczką do czyszczenia fug
  • dwie rury sztywne 0,5 m każda
  • giętki wąż parowy - 2 metry (z regulacją ilości podawanej pary)
  • zintegrowany z urządzeniem lejek do nalewania wody
  • zapas odkamieniacza na około rok czasu
  • korek z zabezpieczeniem termicznym
  • wbudowany lejek
Wbudowany lejek

Taki fabryczny zestaw w zupełności wystarcza do wypróbowania możliwości urządzenia i dla mniej wymagających użytkowników do codziennej pracy. Zakup dodatkowych akcesoriów można spokojnie odłożyć do czasu sprawdzenia, jakie dodatkowe akcesoria będą nam niezbędne. 

ZALETY KARCHER SC 2


Ekologiczne, łatwe czyszczenie wszystkich powierzchni odpornych na wilgoć dzięki zastosowaniu specjalnych właściwości gorącej pary. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość mycia podłóg drewnianych (parkiety, panele, deska barlinecka). Myjąc podłogi drewniane należy zachować szczególną uwagę - myjemy suchą ścierką, w miarę szybkim ruchem, starając się ograniczyć wpływ temperatury na mytą powierzchnię. Zachowując zdrowy rozsądek nie ma możliwości, abyśmy uszkodzili mytą powierzchnię.

Do zalet SC 2 na pewno należy zaliczyć stosunkowo niewielkie gabaryty urządzenia (można je porównać do małego odkurzacza - 38x26x26 cm), a także pozycję parking, która umożliwia przechowywanie wszystkich akcesoriów na urządzeniu, co ułatwia magazynowanie urządzenia kiedy go aktualnie nie używamy.

Parking SC 2

Za dość rozsądną cenę jak na urządzenie o szerokich możliwościach zastosowania, otrzymujemy produkt, który w praktyce pozwoli wykonać te same prace, co przy pomocy modeli droższych.


Fabryczny zestaw jest kompletny i gotowy do użycia. Żeby w pełni wykorzystać możliwości urządzenia, nie musimy dokupować dodatkowych akcesoriów. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję dużej dyszy podłogowej, która umożliwia zastosowanie innych niż oryginalne ścierki, co jest niemożliwe np. w modelach Karcher SC 4 i SC 5. Do specjalnych zatrzasków zamocujemy każdą odpowiednio szeroką ściereczkę.


Wśród zalet warto też nadmienić fakt, że parownic, pomimo że są przeznaczone raczej do użytku wewnątrz pomieszczeń, można z powodzeniem używać do czyszczenia kamienia ozdobnego w ogrodzie, czy też mycia tarasu położonego na piętrze, nie zalewając przy tym parteru, co jest niemożliwe przy użyciu tradycyjnych myjek ciśnieniowych.
Dysza do mycia okien

Urządzenie można rozbudować, znacząco rozszerzając jego zastosowania, poprzez zakup dodatkowych końcówek, np. do mycia okien, przypalonych płyt kuchennych, sięgania do wnętrz kaloryferów, czy odświeżania ubrań i materacy.

Dysza do odświeżania tekstyliów

WADY PAROWNICY SC 2


Parownica Karcher SC 2 posiada dwie zasadnicze wady. Wynikają one z faktu umieszczenia modelu SC 2 w dole palety urządzeń parowych Karcher i  zapewne mają one skłonić potencjalnego klienta do rozważenia zakupu modelu pozycjonowanego wyżej. Pewne udogodnienia są zarezerwowane dla maszyn droższych. O tym niżej.

Pierwsza zasadnicza wada to moc grzałki. SC 2 została wyposażona w grzałkę o mocy 1500 W. Modele droższe posiadają grzałki o mocach od 1900 W do 2200 W. Mała moc grzałki przekłada się m. in. na czas podgrzewania wody w urządzeniu do temperatury pracy, który w przypadku SC 2 wynosi około 6 minut. W wyższych modelach czas ten wynosi od 30 sekund do 4 minut. Po 6 minutach oczekiwania, które można wykorzystać na założenie ściereczki na dyszę i złożenie rur w całość, zapala się zielona dioda sygnalizująca gotowość do pracy. Wciskamy spust na pistolecie, para syczy, zaczynamy pracę. I tutaj trafiamy na sedno problemu. Po około 20 sekundach następuje widoczny spadek ciśnienia pary i zapala się czerwona dioda - urządzenie dogrzewa wodę ponownie do temperatury pracy, co trwa znów około 20 sekund. Zastosowana grzałka po prostu nie jest w stanie na bieżąco utrzymywać maksymalnego ciśnienia i temperatury pary, w związku z czym urządzenie pracuje interwałami, 20 sekund pracy - 20 sekund dogrzewania. Oczywiście nie jest tak, że w czasie dogrzewania para nie leci wcale, ale raczej dostępnym wtedy ciśnieniem ciężko jest coś skutecznie czyścić. 

Wada druga dotyczy konstrukcji korka z zaworem bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zaczynamy czyścić fugi w łazience nowo wynajmowanego mieszkania. Praca raczej mało przyjemna, trzeba to zrobić skutecznie i szybko. Napełniamy zbiornik do pełna, czekamy 6 minut i zaczynamy pracę. Jakiś czas później następuje pierwsza niespodzianka. Po około 20 - 25 minutach para przestaje lecieć z dyszy - zabrakło wody w kotle, a my nie jesteśmy nawet w połowie pracy. Chwytamy za korek, żeby dolać wody i  tu następuje niespodzianka numer dwa. Korek nie daje się odkręcić, kręci się w koło ale ciągle tkwi w urządzeniu. Dzieje się tak, ponieważ w korek jest wbudowany zawór bezpieczeństwa, mający chronić użytkownika przed odkręceniem korka zamykającego gorący kocioł i poparzeniem pozostającą w kotle reszką pary. Urządzenie można ponownie napełnić po ostygnięciu, co następuje po około 20 minutach. Porada - można ten czas nieco przyspieszyć, trzymając cały czas wciśnięty spust pistoletu. Po otwarciu korka nalewamy wody i czekamy 6 minut na ponowną gotowość do pracy i już po minimum 20 minutach możemy dalej pracować. Ograniczenie to nie dotyczy modeli SC 3, SC 4 i SC 5, w których wodę dolewamy w dowolnej chwili.
Konstrukcja kotła i korka Karcher SC 2

Jako wadę należy też postrzegać tendencję korka do zapiekania się w urządzeniu. W niektórych przypadkach korek daje się odkręcić dopiero w serwisie. Posmarowanie korka czymś tłustym lub wazeliną techniczną powoduje, że problem znika, ale warto o tym pamiętać.

NIEJEDNOZNACZNA ODPOWIEDŹ NA POSTAWIONE PYTANIE


Czy warto kupić parownicę Karcher SC 2? Na to pytanie raczej trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Decydując się na ten konkretny model, trzeba pamiętać, że jest to urządzenie skierowane do odbiorców raczej cierpliwych (praca interwałami, czas oczekiwania na ewentualne uzupełnienie wody w kotle) i mających zamiar używać parownicy raczej okazjonalnie, kilka razy w miesiącu. Z drugiej strony,  jeśli macie już dość tradycyjnego mopa i wiadra, jeśli w 20 minut jesteście w stanie wyczyścić wszystko co potrzebne i jeśli chcecie wprowadzić w waszych domach powiew ekologii i nowoczesności, to TAK - kupcie ją. Zapewniam, że szybko znajdziecie dla niej zastosowania, o których przed zakupem nawet nie pomyślicie. Ale jeżeli potrzebujecie szybko i bez zbędnych komplikacji sprzątnąć duży dom, czy mieszkanie o dużym metrażu, powinniście raczej spojrzeć w kierunku modeli pozycjonowanych wyżej w palecie Karcher i jednocześnie trochę bardziej kosztownych. 

UMIARKOWANA CENA MODELU SC 2 KARCHER


Parownica SC 2 została według katalogu Karcher wyceniona na 519 zł. Kwota ta wydaje się dość adekwatna  w stosunku do uniwersalnych możliwości urządzenia, a biorąc pod uwagę, że w sklepach internetowych można ją nabyć za kwotę poniżej 450 zł, to decyzja o zakupie powinna być łatwiejsza do podjęcia. 

Zapraszam do komentowania i podzielenia się opiniami na temat czyszczenia za pomocą pary.
Kolejne wpisy o urządzeniach Karcher niebawem.

Parownicę i pasujące akcesoria w atrakcyjnej cenie znajdziecie np. TUTAJ.


Fot. www.kaercher.com.pl, www.kaercher.com.de

Komentarze

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.