Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.

Rosnąca popularność parownicy 

Karcher SC 3

Parownica Karcher SC 3, technologicznie najmłodsze dziecko firmy Karcher wśród domowych urządzeń parowych, zyskuje coraz większe zainteresowanie potencjalnych nabywców. Jest to wynikiem rozsądnej wyceny urządzenia przez producenta, w połączeniu z cechą do tej pory zarezerwowaną dla modeli z wyższej półki i zdecydowanie droższych, czyli możliwości uzupełniania wody w każdym momencie pracy. Niby wszystko brzmi prosto, ale w takim razie co wyróżnia model SC 3, skoro modele SC 4 i SC 5 pozostają nadal w ofercie i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić?  Pytanie o różnice pada bardzo często i dzisiaj postaram się tę kwestię możliwie dokładnie i zwięźle wyjaśnić.

Parownica Karcher SC 3 z dużą dyszą podłogową.

Zastosowania parownicy 

w gospodarstwie domowym

Na temat zalet, rosnącej popularności i zastosowań urządzeń parowych w ogóle pisałem już wcześniej, dlatego zainteresowanych odsyłam do kilku pierwszych akapitów posta na temat parownicy Karcher SC 2, czyli TUTAJ. W tym miejscu wspomnę tylko, że parownice w zastosowaniach domowych nadają się do mycia wszystkich powierzchni twardych odpornych na wilgoć i temperaturę, zaczynając od całej łazienki i toalety na drewnianych podłogach kończąc, a poza domem znajdą też zastosowania przy oczyszczaniu detali architektonicznych czy przy czyszczeniu miejsc trudno dostępnych w pojazdach.

Gama parownic Karcher przed 

pojawieniem się modelu SC 3

Przechodząc do sedna. Do momentu pojawienia się na rynku modelu SC 3, rozeznać się w ofercie parownic największego producenta tego typu urządzeń było stosunkowo łatwo. Parownica Karcher SC 2, jak i jej poprzedniczka SC 1.020 były przeznaczone na stosunkowo małe powierzchnie, ponieważ zastosowany w nich korek skutecznie wymuszał dłuższą przerwę po około 25 minutach pracy, analogicznie w modelu SC 1, ale po jeszcze znacznie krótszym czasie. Z kolei  znacznie droższy model SC 4 i modele wcześniejsze SC 2.500, SC 2.600 zapewniały możliwość nieograniczonej czasowo pracy, oferując dodatkowo grzałkę o większej mocy w stosunku do modelu tańszego. Karcher SC 5 oferował zalety podobne jak SC 4, ale był przeznaczony do dłuższej pracy bez konieczności dodatkowego napełniania i posiadał możliwość regulacji wilgotności pary, podawanej z wyższym ciśnieniem. Zasadniczo rzecz biorąc, jeśli odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: jak dużą powierzchnię chcę umyć za jednym razem, byliśmy kierowani w stronę konkretnego modelu. Tak sytuacja wyglądała  aż do pojawienia się Karcher SC 3, który połączył zalety modeli wycenianych blisko tysiąca złotych i znacznie powyżej,  z ceną zakupu zbliżoną raczej do modelu podstawowego SC 2.

Kocioł grzewczy i jego ograniczenia

Cechą wspólną modeli SC 1, SC 2, SC 4 i SC 5 jest metalowy kocioł, mówiąc obrazowo - coś w rodzaju pustej w środku kuli, złożonej z dwóch elementów skręconych ze sobą, w której woda jest podgrzewana do temperatury pracy. Poprzez wciśnięcie spustu na pistolecie uruchamiamy zawór, pozwalając parze zgromadzonej w kotle na uwolnienie się pod ciśnieniem przez wylot dyszy. Podgrzewanie wody w kotle niesie ze sobą uciążliwą konieczność okresowego odkamieniania owego kotła, podobnie jak w przypadku czajników i innych urządzeń, w których podgrzewamy wodę, ale niestety w przypadku parownic na większą na skalę. Parownica nie odkamieniana wcale lub za rzadko może mieć trudności z dogrzaniem wody do pożądanej temperatury, a w związku z tym  z dyszy może wylatywać więcej wody niż pary, może też być bardziej podatna na awarie i przedwczesne zużycie.

Korzyści płynące z innowacyjnej 

technologii wytwarzania pary


Z lewej grzejnik przepływowy stosowany w modelu SC 3, z prawej kocioł grzewczy z modelu SC 4.

Pistolet i spust parownicy SC 3 wyglądają identycznie jak w modelach opisywanych powyżej, co więcej, powodują ten sam efekt, w postaci strumienia pary u wylotu dyszy. Ale w przeciwieństwie do modeli wyposażonych w kocioł grzewczy, model SC 3 podgrzewa wodę w grzejniku przepływowym, co klasyfikuje go jako parownicę nowej generacji. Zastosowany w SC 3 sposób podgrzewania wody niesie ze sobą szereg udogodnień. Urządzenie o poborze mocy 1900 W jest gotowe do pracy już po 30 sekundach, za sprawą braku konieczności podgrzewania dużej ilości wody w kotle. Karcher SC 5 wyposażony w grzałkę o mocy 2200 W potrzebuje do tego aż 6 razy więcej czasu. Ponadto parownicy SC 3 nigdy nie będziecie musieli odkamieniać - zastosowane rozwiązanie skutecznie eliminuje taką konieczność. Woda wlewana do zbiornika SC 3 jest wstępnie filtrowana, a urządzenie samo, w odpowiednim momencie, zakomunikuje że nabój filtrujący wodę należy wymienić.

Zaznaczona kontrolka naboju filtrującego po wyznaczonym czasie zacznie świecić, komunikując potrzebę jego wymiany.

No właśnie - nabój filtrujący wodę. W pozostałych modelach jego użycie nie było konieczne - konieczne za to było okresowe odkamienianie kotła. Wymóg wymiany naboju można by potraktować jako wadę. Ale po kolei. Przed użyciem SC 3 powinniśmy sprawdzić twardość wody jaką mamy w kranie i według otrzymanego wyniku, ustawić w urządzeniu czas pracy naboju na 40, 80 lub 120 roboczogodzin. Doświadczenie podpowiada, że twardości wody raczej mierzyć nie będziecie, więc sugeruję ustawienie 40 lub na własne ryzyko maksymalnie 80 godzin. Nowy nabój powinien kosztować około 50 zł, co biorąc pod uwagę, że w warunkach domowych raczej ciężko będzie przekroczyć 40 godzin pracy rocznie, wydaje się być kosztem stosunkowo niewielkim, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że odkamieniacz w postaci płynu lub pałeczek kosztuje przynajmniej kilkanaście złotych, a jego użycie wymaga kilku godzin czasu. Mając na uwadze powyższe, zastosowanie naboju do wstępnego przefiltrowania wody potraktowałbym raczej jako zaletę, a nie wadę. Zarówno w modelu SC 3 i modelach z kotłem grzewczym istnieje możliwość stosowania wody destylowanej, co zredukuje problemy z osadzającym się kamieniem, ale wygeneruje dodatkowe koszty i będzie ją trzeba przynieść ze sklepu do domu. Osobiście polecam używanie wody z kranu, ale decyzja jak zawsze należy do Was.

Filtr wody przed umieszczeniem w urządzeniu.

Filtr wody umieszczony w urządzeniu pełni jednocześnie rolę zamknięcia zbiornika wody.

Podsumowanie

Reasumując - SC 3 w stosunku do wszystkich pozostałych modeli parownic domowych w ofercie Karcher będzie najszybciej gotowy do pracy - już po 30 sekundach, co będzie okupione koniecznością okresowej wymiany naboju filtrującego. W kwestii wydajności, gołym okiem użytkownik nie jest w stanie  zauważyć różnicy w parametrach poszczególnych modeli parownic Karcher, choć w opisach technicznych takie istnieją, być może różnicy można by się dopatrywać  pomiędzy modelami skrajnymi SC 1 i SC 5 włączonymi jednocześnie, co nie zmienia faktu, że model SC 3 oferuje na papierze niemal identyczne parametry jak zdecydowanie droższy i wyżej pozycjonowany model SC 4.
Fabryczny zestaw parownicy SC 3.

SC 2 i SC 3 zostały fabrycznie wyposażone w taki sam zestaw akcesoriów tj.: dyszę podłogową z pasującą nakładką, dyszę średnią z włosiem i pasującą ściereczką, a także dyszę punktową ze szczoteczką do fug i zakamarków. Takie wyposażenie jest zresztą wspólne dla prawie wszystkich modeli serii SC, pomijając niewielkie różnice w budowie dyszy podłogowej. W stosunku do modeli SC 4 i SC 5, w SC 3 brakuje wygodnego wyjmowanego zbiornika do uzupełniania wody bezpośrednio pod kranem, co można potraktować jako pewien brak, w porównaniu do  modeli wyższych. 

Po prawej, w modelu SC 4 widzimy wyjmowany przeźroczysty zbiornik do uzupełniania wody w urządzeniu. Na zdjęciu widać również różnicę w budowie dużej dyszy podłogowej.

Wobec wszystkich powyższych, nieprzekonani do użycia pary w domowych porządkach pewnie pozostaną dalej nieprzekonani. Jednakże, dla przekonanych do nowych technologi i ułatwiania sobie wykonywania domowych obowiązków, parownica Karcher SC 3 z zaczerpniętymi z droższych modeli udogodnieniami, powinna stać się ciekawą alternatywą dla najtańszego modelu Karcher SC 2. Analiza możliwości oferowanych przez SC 3, może również skłonić do podjęcia decyzji o zakupie tych, którzy mieli problem z realizacją planu nabycia modelu SC 4 z powodu zbyt wygórowanej ceny. 

Pełen wybór urządzeń parowych w przystępnych cenach znajdziecie zawsze TUTAJ.

Zachęcam do skomentowania lub po prostu podzielenia się własną opinią.

PS. Wygląda na to, że Karcher przygotował coś nowego w kwestii parownic na przyszły rok, więc jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, zajrzyjcie na bloga za jakiś czas - na pewno przedstawię wszystkie nowości.

Fot. www.kaercher.com.pl


Komentarze

  1. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić, gdy Twój samochód niespodziewanie się zepsuje? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Na stronie https://www.pomocdrogowa.walbrzych.pl/ znajdziesz profesjonalną pomoc, która przyjedzie na miejsce awarii i zajmie się Twoim samochodem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.