Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.


Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co faktycznie  kryje się pod nazwami produktów i czy te nazwy mają jakieś konkretne odzwierciedlenie w rzeczywistości ? Większość producentów sprzętu AGD nazywa swoje produkty bliżej nie zrozumiałym ciągiem znaków, który jeżeli komuś coś ułatwia, to chyba tylko samemu producentowi. Niezależnie od branży, doświadczony sprzedawca pewnie odróżni sprzęt po samym symbolu i zorientuje się w podstawowych cechach, ale klient już raczej nie. A czy nie byłoby fajnie, gdyby po odczytaniu nazwy produktu można się było dowiedzieć, co oferuje dany sprzęt  i co jest zawarte dodatkowo w pudełku? Firma Karcher traktuje sprawę nazewnictwa poważnie, ponieważ oznacza swoje maszyny od lat tymi samymi symbolami i dodatkowo opisem słownym w języku angielskim. To pozwala na łatwą identyfikację interesującego nas towaru. 

Postaram się w niniejszym wpisie wyjaśnić, co można samodzielnie odczytać z nazw myjek ciśnieniowych największego ich producenta, firmy Karcher, a zarazem przybliżę charakterystykę poszczególnych serii maszyn.  Szczęśliwie wiosna nadejdzie już za dwa miesiące, będziecie mogli tę wiedzę już niedługo wykorzystać. Oczywiście przy wyborze myjki do wiosennych porządków dla siebie.


Jeżeli interesuje Was tematyka myjek ciśnieniowych, z pewnością nazwy serii myjek ciśnieniowych Karcher w postaci K 2, K 3, K 4, K 5 i K 7 nie są Wam obce i znacie je choćby z reklam. Przyporządkowanie myjki do danego typoszeregu maszyn oznacza, że przykładowo w każdej maszynie serii K 2 znajduje się taka sama pompa i silnik. Analogicznie, cała seria K 3 ma te same silniki i pompy, choć nieco lepsze (większa moc, wyższe ciśnienie, większy przepływ wody ), niż seria K 2. Każda kolejna seria wzwyż, generuje większe ciśnienie przy większym przepływie wody, dzięki czemu pracę wykonamy jeśli nie lepiej, to na pewno szybciej, oferuje też silnik większej mocy, dzięki czemu można się też spodziewać dłuższej żywotności  maszyn pozycjonowanych w typoszeregach oznaczanych wyższymi liczbami.  Szczegóły dotyczące poszczególnych typoszeregów  znajdziecie poniżej. Myjki K 2 mają w nazwach ukryte pewne wyjątki, dlatego omówię je z osobna na końcu.

Karcher K 7


Na początek, dla przykładu posłużymy się najlepiej wyposażoną myjką domową, czyli K 7 Premium Full Control Plus Home.  Co więc można wyczytać z jej nazwy?

Oznaczenie "K 7" mówi nam, że mamy do czynienia z najwyższą serią maszyn przeznaczonych do użytku domowego. Wszystkie pozostające obecnie w produkcji maszyny serii K 7 są wyposażane w pompy wykonane z odlewu aluminium i silnik indukcyjny o mocy 3000 wat chłodzony wodą. Każda myjka K 7 jest wyposażona fabrycznie w 10 metrów węża ciśnieniowego.

Idziemy dalej - dopisek "Premium" oznacza maszyny wyposażone w zwijacz węża ciśnieniowego, który ma za zadanie ułatwić jego przechowanie, wydłużając również jego żywotność (jest mniej podatny na załamania i zagięcia).

Teraz będzie trochę trudniej - Full Control. Myjki Karcher oznaczone w ten sposób, zostały wyposażone w system, który w intuicyjny sposób ma pomagać użytkownikowi w doborze ciśnienia odpowiedniego dla aktualnie mytej powierzchni. Full Control występuje w kilku odsłonach, ale ogólnie można przyjąć, że zakres ciśnienia jakie oferuje dana maszyna został podzielony na cztery strefy: nakładanie środka chemicznego, mycie drewna, mycie pojazdów i mycie powierzchni z kamienia przy maksymalnym ciśnieniu. Wybór danego trybu jest wyświetlany na rękojeści pistoletu.

Wyświetlacze Full Control dostępne dla myjek K 4, K 5, K 7. Wersja po lewej stronie jest dostępna tylko w myjkach z dopiskiem "Plus".
Pojawienie się myjek w wersji "Plus" było skorelowane z wprowadzeniem dwóch nowości. Ciśnienie w myjkach serii K 7 zostało wzmocnione ze 160 do 180 barów i ważniejsze - w myjkach z dopiskiem "Plus" została zastosowana nowa lanca Multi Jet (wszystkie strumienie w jednej lancy) i nowy pistolet z możliwością sterowania ciśnieniem bezpośrednio z pistoletu. Wyświetlacz myjki oznaczonej "Plus" jest widoczny na zdjęciu powyżej po lewej stronie.

Po lewej lanca Multi Jet. Po prawej pistolet wersji Plus, z zaznaczonymi przyciskami sterowania + i -.
Został nam do rozszyfrowania ostatni człon nazwy, czyli "Home". Myjki oznaczone takim dopiskiem są oferowane w zestawie z przystawką do mycia dużych powierzchni T - Racer. W zależności od modelu myjki, w pudełku mogą znajdować się różne modele T - Racerów. Najczęściej w myjkach serii K 7 znajdziemy T - Racer T 450, w seriach K 4 i K 5 T - Racer T 350, a w pozostałych najuboższą wersję T 150. W skład zestawu Home wchodzi zazwyczaj środek chemiczny do mycia elewacji i tarasu.

T - Racer T 350 w użyciu.

Karcher  K 5


W myjkach serii K 5 nazewnictwo wygląda bardzo podobnie jak w modelach serii najwyższej K 7. Istotna jest natomiast różnica w konstrukcji silnika i pompy w obrębie całego typoszeregu K 5, w stosunku do K 7. Silniki myjek K 5 są chłodzone wodą i dysponują mocą 2100 watów. Taki zestaw jest w stanie wygenerować 145 barów ciśnienia przy przepływie wody na poziomie 500 l/h. Pompy myjek K 5 zostały wykonane z tworzywa kompozytowego oblanego aluminium, choć zwykło się przyjmować, że są to pompy aluminiowe. Wszystkie myjki tej serii posiadają 8 metrów węża ciśnieniowego. Atrakcyjna relacja jakości do ceny powoduje, że myjki Karcher K 5 są od lat najchętniej wybierane przez klientów.

Dla przykładu spróbujmy sprawdzić, co można odczytać z samej nazwy popularnego obecnie modelu myjki K 5 Full Control Home.

Karcher K 5 Full Control Home

W tym przypadku mamy do czynienia z myjką z "częściowo" metalową pompą i silnikiem chłodzonym wodą. W skład zestawu wchodzi pistolet i dwie lance w systemie Full Control w standardowym wydaniu oraz T - Racer wraz ze środkiem do mycia elewacji. W opisie nie pojawiło się słowo "Premium", stąd już wiemy, że myjka nie posiada bębna na wąż ciśnieniowy i będzie go trzeba przechowywać na haku umieszczonym na obudowie i zwijać go ręcznie. Nie pojawiło się też słowo "Plus", dlatego w skład zestawu wchodzą dwie lance (widoczne na zdjęciu powyżej) o różnych strumieniach, zamiast jednej Multi Jet i pistolet bez możliwości regulowania ciśnienia przyciskami + i -. W zestawie mamy przystawkę do dużych powierzchni T 350, jaka jest przypisana fabrycznym zestawom myjek K 5, a w nazwie maszyny odpowiada za to człon "Home".

Karcher K 4


Seria myjek ciśnieniowych Karcher K 4 jest łącznikiem pomiędzy myjkami serii budżetowych K 2 i K 3, a myjkami z metalowymi pompami serii K 5 i K 7. K 4 łączy w sobie indukcyjny silnik chłodzony wodą i pompę wykonaną z tworzywa kompozytowego, która jest charakterystyczna dla myjek najtańszych w ofercie Karcher. Z tego połączenia otrzymujemy 130 barów ciśnienia i przepływ wody 420 l/h. Do zestawów K 4 jest dołączany 6 metrowy wąż.


Karcher K 4 Compact

Dla urozmaicenia, zobaczmy co oferuje myjka o oznaczeniu K 4 Compact. Przy czym "Compact" jest tym członem nazwy, który nas najbardziej interesuje. Jak się już pewnie domyślacie, skoro nie pojawiają się dopiski, o których mówiliśmy w przypadku maszyn K 5 i K 7, to ich w tej myjce nie ma i oczywiście macie rację. Nie oznacza to, że ta myjka nie oferuje nic ciekawego, wręcz przeciwnie - myjki o oznaczeniu "Compact" zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć ich rozmiary i ułatwić przechowywanie i transport, nie rezygnując z funkcjonalności. Obecnie w sprzedaży spotkamy myjki "Compact" z serii K 4, K 5 i K 7. 

Co konkretnie dostaniemy w K 4 Compact. Silnik indukcyjny i pompę kompozytową, tradycyjny pistolet bez wyświetlacza i dwie lance - rotacyjną i regulowaną Vario Power. W zestawie będzie też 6 metrów węża ciśnieniowego, jak w każdej maszynie serii K 4. Otrzymamy również chowany uchwyt główny, dozownik środka chemicznego w postaci wężyka z filtrem na końcu i miejsce do wygodnego przechowywania akcesoriów. Wszystko to jest widoczne na zdjęciu poniżej.

Dodatkowe funkcjonalności K 4 Compact
Dla przypomnienia. Czego w K 4 Compact nie ma? Nie ma systemu Full Control, nie ma zwijacza węża ciśnieniowego i nie ma zestawu Home do dużych powierzchni płaskich.

Karcher K 3


Wszystko co może znaleźć się w nazwie domowej myjki ciśnieniowej Karcher zostało opisane powyżej. Nie powtarzając się - krótko o serii K 3. Maszyny tej serii wpisują się w reguły  nazewnictwa opisane we wcześniejszych akapitach. Są wyposażane w silniki szczotkowe chłodzone powietrzem o  mocy 1600 wat i osiągają 120 barów ciśnienia, czyli 10 bar więcej niż myjki serii K 2 (1400 wat), co wynika z niewielkiej przewagi mocy silnika na korzyść serii K 3. Ponieważ silniki szczotkowe mają tendencję do szybkiego przegrzewania, zalecanym czasem pracy dla maszyn z takimi silnikami jest czas 15 - 20 minut.

Karcher K 3 Full Control

Przykład maszyny K 3? K 3 Full Control. Szczotkowy silnik i korpus pompy  z tworzywa kompozytowego. W zestawie 6 metrów węża ciśnieniowego i dwie lance - podobnie jak w modelu K 4 Compact. Wąż po pracy zwiniemy na rękę i powiesimy na haku z boku maszyny, ale mamy za to system Full Control. Jest to uproszczone wydanie owego systemu, lecz swoją funkcję spełnia. Jego prostota polega na tym, że w pistolecie jest umieszczony rodzaj suwaka, reagującego na ciśnienie przepływającej przez niego wody. Nie wymaga baterii jak wyświetlacze diodowe w wyższych seriach, a swoje zadanie spełnia nie gorzej.

System Full Control w serii Karcher K 3.

 Karcher K 2


Myjki serii Karcher K 2 trzeba potraktować na zasadzie wyjątków od reguły i niestety nie da się ich ująć w sztywnych regułach, jak serii wyższych. Dlatego myjki K 2 przedstawię na zasadzie kilku przykładów, a chętnych do lepszego zapoznania się tą seria maszyn zapraszam do przeczytania wpisu wcześniejszego na temat właśnie K2 - TUTAJ.

Najpopularniejsze myjki serii Karcher K 2. Od lewej: K 2 Basic, K 2 Compact Home, K 2 Premium, K 2 Premium Full Control.


Zanim o konkretnych myjkach, to jednym zdaniem o serii K 2. Myjki z silnikami szczotkowymi i kompozytowymi pompami, dające 110 bar ciśnienia. Te cechy są wspólne dla całego typoszeregu.

K 2 Basic


Basic, czyli "podstawowy". Jedyna myjka sprzedawana z jedną lancą w zestawie. Pozbawiona kół i zbiornika chemii ( jest wężyk do jej zasysania ), oferowana z 3 metrowym wężem w zestawie.

K 2 Compact Home


Niestety "Compact" nie ma nic wspólnego z tym, o czym mowa była w przypadku myjek K 4, K 5 i K 7. K 2 Compact jest po prostu niewielka, a trzeba ją jakoś odróżnić od K 2 Basic, z którą dzieli identyczną obudowę. Jest to myjka identyczna jak K 2 Basic, ale doposażona w drugą lancę (rotacyjną), metr dłuższy wąż i T - Racer T 150 wraz z płynem - czyli zestaw Home.

K 2 Premium


Niestety nie posiada zwijacza, co mógłby sugerować dopisek "Premium". W tym przypadku "Premium" oznacza "coś lepszego" od zwykłych odpowiedników. Posiada długi uchwyt i koła do transportu, aż 6 metrów węża i dwie lance - rotacyjną i Vario Power z płynną regulacją ciśnienia. Jest też wyposażona w zintegrowany zbiornik na chemię, zamiast najprostszego wężyka.

K 2 Premium Full Control


Na papierze myjka identyczna jak K 2 Premium, ale w nowszej obudowie. Na uwagę zasługuje namiastka systemu Full Control. Opisując dyszę Vario Power w K 2 Premium celowo podkreśliłem, że posiada ona płynną regulację. System Full Control w myjkach K 2 jest realizowany za pomocą skokowej regulacji ciśnienia na dyszy Vario Power w czterech zakresach - chemia, drewno, samochód, cegła.

Podsumowanie

Podstawowe parametry i zastosowania myjek Karcher serii K.

W myjkach serii K 3, K 4, K 5, K 7:
  • Premium = zwijacz węża
  • Full Control = pomoc w doborze ciśnienia do mytej powierzchni
  • Plus = jedna lanca Multi Jet i regulacja ciśnienia w pistolecie
  • Home = T - Racer + płyn w zestawie
Wszystkie myjki z powyższego wpisu znajdziecie TUTAJ


Fot. www.kaercher.com.pl


Komentarze

  1. Taka myjka w domu to fajna sprawa, bierze się kupuje do tego kosmetyki samochodowe z https://showcarshine.pl/ i można samemu porządnie umyć auto. Nie trzeba wcale na myjnie jechać. Będzie i taniej i lepiej dla auta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam taką myjkę i mogę wszystkim polecić. Czy waszym zdaniem warto sprawdzać koszt polisy mieszkaniowej poprzez takie artykuły https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania? Moja koleżanka mi mówiła, że to co oni prezentują tam jest bardzo wiarygodne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myjka spoko rzecz bo można sobie auto przemyć bez konieczności jechania na myjnie. Ale też potrzebne byłyby kosmetyki. W każdym razie łapcie http://ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl/ , tutaj znajdziecie porady w kwestii pielęgnacji samochodów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane:

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.