Płyn do mycia okien Karcher RM 500 czy RM 503? Czy warto zapłacić więcej?

Wiosna za pasem!

Wiosnę da się wyczuć w powietrzu, choć  jesteśmy dopiero nieco za połową lutego. W tym roku wyjątkowo wcześnie przyszły cieplejsze dni, myjnie zapełniły się samochodami, ruch w salonie wskazuje, że wszyscy rozpoczynają porządki po zimie. A jak porządki, to także mycie okien. Ilość sprzedawanych co roku myjek do okien zdaje się wskazywać, że w każdym polskim domu jest już myjka do okien serii Karcher WV, a skoro myjka już jest, to potrzebny będzie jeszcze płyn do mycia. I tutaj zmierzamy do sedna tego wpisu, jakiego środka chemicznego użyć, dlaczego i co finalnie wyjdzie najtaniej.

Ruszamy!


RM 500, czy może 503?

Firma Karcher oferuje dwa koncentraty do mycia okien, tj. Karcher RM 500 i Karcher RM 503. Oba środki chemiczne mają zbliżone do siebie działanie i nie da się wskazać widocznych różnic w uzyskiwanych końcowych efektach mycia. Oba są wysoce skoncentrowane, oba są też dedykowane do użycia z myjkami do okien Karcher, ale można ich też użyć myjąc okna metodami tradycyjnymi. Ponieważ trudno byłoby wskazać, który z nich jest lepszy, pozostańmy na razie przy tym.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zazwyczaj najlepiej sprawdzają się akcesoria rekomendowane przez producenta do danego typu urządzenia (nie chodzi tu tylko o firmę Karcher, po prostu tak to wg. mnie zazwyczaj działa) i dlatego podczas korzystania z myjek do okien serii WV, polecałbym pozostanie przy RM 500 i 503. Ale nie ma też specjalnych przeciwwskazań żeby wypróbować działanie myjek do okien Karcher z płynami innych producentów. Nawet polecam to zrobić aby zobaczyć różnicę w efektach mycia, pamiętając jednak, że używany płyn nie powinien się pienić (piana powstająca w zbiorniku myjki, może dostać się do elektrycznych podzespołów).

Właściwości

Pożądane dla myjek do okien właściwości najłatwiej będzie wytłumaczyć w oparciu o właściwości płynów RM 500 i RM 503. Są one oferowane jako koncentraty do rozrobienia z odpowiednią ilością wody, dzięki czemu zyskują bardzo dobre właściwości zwilżające, a jest to efekt pożądany podczas użycia myjek WV. Oba zapewniają również odpowiednią śliskość mytej powierzchni, dzięki czemu myjka przesuwa się po szybie płynnie. W końcu oba się nie pienią, dzięki czemu możemy mieć pewność, że piana wytworzona w zbiorniku na wodę brudną nie dostanie się do mechanizmów myjki, a więc są bezpieczne dla naszego urządzenia.

Jak pisałem powyżej, można spróbować użyć innych płynów do mycia okien dostępnych powszechnie na rynku, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w zdecydowanej większości są one oparte na alkoholu, co pomaga uniknąć smug na szybie podczas tradycyjnego mycia okien, ale jest niepożądane podczas użycia myjki Karcher. Alkohol po prostu odparowuje z szyby, a do właściwego działania myjki do okien potrzebna jest szyba co najmniej wilgotna, a najlepiej mokra. Kwestia powstawania piany w zbiorniczku na zanieczyszczenia została opisana wcześniej i należy o tym pamiętać.

Kwestia ceny

A teraz kwestia, która budzi największe emocje, czyli cena. Często spotykam się z opinią, że prawie 40 złotych za pół litra środka RM 503 to bardzo dużo, a rozmowa na temat zakupu myjki do okien zdaje się zazwyczaj zmierzać do sakramentalnego pytania – czy można używać nieoryginalnych środków chemicznych? Już wiemy że można, lecz policzmy czy to się naprawdę opłaca.

Karcher RM 500 jest pakowany w butelkę 500 ml i należy go wymieszać z wodą w proporcji 30 ml na 220 ml wody. Łatwo policzyć, że jedna butelka 500 ml płynu RM 500 wystarczy nam na przygotowanie 4,12 litra gotowego do użycia płynu do mycia okien. Sugerowana cena RM 500 to 25 złotych za butelkę. Z tego wynika, że litr płynu kosztuje nas 6,06 złotego. Według mnie dość tanio, ale zobaczmy co w pozostałych przypadkach. 

Te same obliczenia dla półlitrowej butelki RM 503. RM 503 mieszamy w proporcji 20 ml na 230 ml wody, czyli z jednej butelki koncentratu 500 ml otrzymamy 6,25 litra płynu gotowego do użycia. RM 503 jest wyceniany przez producenta na 37 złotych, co w przeliczeniu na cenę za litr daje 5,92 zł.

RM 503 jest też oferowany w wygodnych do użycia saszetkach, a paczka 4 saszetek jest wyceniana na 21 złotych. Czyli aż 21 złotych za litr gotowego płynu.

Szybkie przeszukanie internetu w poszukiwaniu płynów do mycia okien i szkła pokazuje, że za gotowy do użycia półlitrowy płyn w butelce ze spryskiwaczem kosztuje pomiędzy 8, a 12 złotych, co w najlepszym przypadku daje nam 16 złotych za litr.

Wnioski

Wnioski nasuwają się same. Jestem w stanie doskonale zrozumieć, że cena prawie 40 złotych za płyn do mycia okien może początkowo wydawać się wygórowana, ale przecież my Polacy potrafimy liczyć i oszczędzać. Z powyższych wyliczeń wynika, że środek RM 503 pakowany w półlitrową butelkę jest zakupem najbardziej opłacalnym, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że oprócz dobrych właściwości myjących również ładnie pachnie, to wybór powinien być prosty. Jeśli ktoś nie lubi zapachu cytryny może się zdecydować na Karcher RM 500, który cenowo jest porównywalny z RM 503. Saszetki RM 503 to wybór dla tych, którzy lubią wygodę, a wygoda jak wiadomo kosztuje.

Wybór płynów do mycia okien innych producentów do zastosowania z myjkami Karcher WV 2 czy Karcher WV 5 wydaje się być przejawem myślenia "na złość mamie odmrożę sobie uszy", lecz ostateczny wybór i tak należy do Was. Mam nadzieję, że choć trochę w tym wyborze pomogłem.





Komentarze

  1. Super, dzięki za to porównanie! Tego szukałam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Super analiza, porównanie i wnioski. Właśnie potrzebowałam takiej informacji. Już teraz wiem, że zostanę przy 503, bo: producenta, najtańszy ogólnie i pachnie. Raz jeszcze dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.