Profesjonalna, czy domowa? Serie myjek ciśnieniowych K i HD w praktyce.

Czy cena determinuje przeznaczenie sprzętu?


Sprzedawcy w salonach ze sprzętem budowlanym i ogrodniczym często spotykają się z opinią, wyrażaną mniej więcej w takich słowach: "Te myjki po 2000 złotych to dla profesjonalistów, a ja bym chciał taką tańszą, do domu". Teoretycznie część prawdy w tym stwierdzeniu jest, ponieważ w większości przypadków myjki ciśnieniowe w przedziale cenowym 300 - 1500 złotych doskonale sprawdzają się w przydomowych zastosowaniach. To dotyczy zresztą nie tylko myjek. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku urządzeń parowych, odkurzaczy, jak również kos spalinowych, pilarek, podkaszarek, ale także dotyczy to innych branż, również rynku RTV - ponieważ telewizory o tej samej przekątnej ekranu potrafią kosztować przykładowo 1500 złotych i 4000 złotych. Skoro oba  telewizory wyświetlają obraz, to można się domyślać, że ten droższy, poza przypuszczalnie bardziej prestiżową marką, oferuje jednak coś ekstra. I ujmując rzecz ogólnie, analogicznie to działa w szeroko pojętej branży budowlano - ogrodniczej. Czyli - nie każda myjka wyceniana na ponad 2000 złotych jest dedykowana profesjonalistom. Większość myjek Karcher serii K 7 kosztuje ponad 2000 złotych lub blisko tej kwoty i zdecydowanie nie nadają się do użytku w firmach. A dlaczego? Zaraz wyjaśnię. 


Z lewej strony myjka K 7 Premium Full Control z widocznym zwijaczem węża ciśnieniowego z tyłu maszyny, po prawej HD 5/15 C Professional w charakterystycznym antracytowym kolorze.

Z drugiej strony można spotkać opinię odwrotną. Z ust właściciela np. firmy budowlanej: "Ja nie będę prowadził  myjni samochodowej, tylko dwa razy w tygodniu chcę umyć ciągnik i kilka ciężarówek. W związku z tym zakup sprzętu za 3000 złotych jest bez sensu, to nigdy się nie zwróci." Niby prawda, ale kiedy myjka źle dobrana do potrzeb się psuje i trafia na tydzień do serwisu, to tych ciężarówek jednak nie ma czym umyć i wtedy przychodzi moment refleksji, że może warto było zainwestować trochę więcej i mieć spokój. Jeśli dalej nie wiesz czy K czy HD, a interesuje Cię ta kwestia, zapraszam do dalszej lektury.

Profesjonalna czy domowa?


Dzisiaj zajmą nas przytoczone powyżej myjki ciśnieniowe, ale ponieważ nie sposób w miarę zwięźle, ciekawie i rzetelnie zestawić ze sobą wszystkich myjek oferowanych tylko przez firmę Karcher, spróbuję ująć temat nieco inaczej. Mianowicie, dlaczego myjka profesjonalna serii Karcher HD może sprawdzić się w gospodarstwie domowym i dlaczego myjka domowa serii K, raczej nie poradzi sobie w zastosowaniach profesjonalnych.

Infografika obrazująca typowe zastosowania dla danego typoszeregu serii Karcher K.

Myjki Karcher z serii K są myjkami domowymi. Ale co to takiego oznacza? Oznacza to, że producent w wyniku prowadzonych badań stwierdził, że w zastosowaniach wokół prywatnej posesji, statystycznie myjka domowa pracuje średnio godzinę tygodniowo. Przykładowo pół godziny umycie własnych pojazdów i pół godziny zmycie tarasu. I do takich zastosowań zostały właśnie zaprojektowane myjki domowe. Wspomniana powyżej godzina pracy tygodniowo jest przykładowa, ponieważ czasem  myjka będzie pracować dwie, trzy godziny ciągle w sobotę, a później stanie na miesiąc w garażu, czy przydomowym składziku. Godzina, dwie, czy trzy na tydzień, nie ma większej różnicy. Urządzenia są konstruowane w taki sposób, aby przeciętny użytkownik w okresie gwarancji ich nie zużył. Wynika to z prostej prawdy, że każda naprawa gwarancyjna lub w przypadku urządzeń z najniższej półki cenowej, wymiana sprzętu na nowy z powodu nieopłacalności naprawy, to strata, którą ponosi producent. Z biznesowego punktu widzenia jest to oczywiście bardzo niepożądane. Dodatkową kwestią, jest renoma danego producenta. Firmy, które dbają o swoich klientów, nawet w przypadku najtańszych maszyn zapewniają przyzwoitą żywotność swoich produktów i akcesoriów do nich dołączanych. Nic bowiem nie zniechęca klienta bardziej do ponownego wyboru danej firmy, niż usterka zaraz po zakończeniu okresu gwarancji. Idealną sytuacją dla producenta jest, kiedy użytkownik sam stwierdza po kilku latach, że zakupi nowy produkt, ponieważ stary jest już "stary", choć dalej działa lub alternatywnie sytuacja, w której dany produkt się psuje, ale użytkownik stwierdza, że pracował już zadowalająco długo.

K 7 Premium Full Control Plus Home wraz z fabrycznym zestawem osprzętu.

Co jeszcze charakteryzuje myjki kierowane do użytkowników domowych? Duża dostępność dodatkowych i zamiennych akcesoriów, konstrukcja ułatwiająca użytkowanie w domowych warunkach, czyli niska waga, rozsądne gabaryty, atrakcyjny wygląd. Omówmy kolejno. Akcesoria opcjonalne do myjek serii K, w postaci różnego rodzaju szczotek (płaskich, obrotowych, z gumowymi osłonami i bez), lanc kątowych, węży przedłużających, węży do czyszczenia kanalizacji są wyceniane między 50 a 300 złotych, z czego zdecydowana większość nie przekracza granicy 100 złotych. Podobnie z zamiennymi lancami i pistoletami, które w trakcie pracy ulegają zużyciu. Niska waga ułatwiająca transport samochodem, wnoszenie po schodach, czy po prostu wydobycie maszyny z garażu są niewątpliwym atutem dla użytkowników domowych, którymi są przecież niejednokrotnie także kobiety. A żeby klient wybrał właśnie produkt danej marki, producent musi postarać się o atrakcyjny nowoczesny wygląd swoich urządzeń. To dlatego w najnowszych myjkach Karcher pojawiają się diodowe wskaźniki ciśnienia i ustawionego na lancy strumienia.

Najnowszy pistolet serii K z dopiskiem "Plus" - pozwala na regulację ciśnienia i wydatku środka chemicznego za pomocą przycisków + i -.

Karcher K 7 Premium Full Control Plus Home, czy HD 5/15 C?

To teraz trochę konkretów. Myjka Karcher K 7 Premium Full Control Plus Home - najpopularniejsza na chwilę obecną myjka domowa z górnej półki. Cena katalogowa ponad 2600 złotych, w sklepach internetowych jest wyceniana nieco poniżej 2200 złotych. Jej pompa jest wykonana z w pełni aluminiowego odlewu, a w połączeniu z indukcyjnym silnikiem o mocy 3 kW jest w stanie wygenerować maksymalne ciśnienie 180 bar, przy przepływie wody na poziomie 600 l/h. Parametry co najmniej dobre i porównywalne z parametrami niektórych myjek profesjonalnych serii HD. Dlaczego więc użytkownicy firmowi powinni zdecydowanie kierować swą uwagę na serię Karcher HD? 

HD 5/15 C z nowym osprzętem Easy!Force.

Po pierwsze z uwagi na kwestie poruszane kilka akapitów wyżej, czyli - K 7 jako myjka domowa została zaprojektowana do domu. Z pewnością jej pompa i silnik będą miały żywotność kilkukrotnie wyższą od myjek podstawowych serii K 2 czy K 3, ale już niekoniecznie porównywalną z mosiężnymi pompami serii HD. Największe różnice można jednak zauważyć w osprzęcie z jakim myjki K i HD są dostarczane. W serii K węże ciśnieniowe są wykonane z czegoś w rodzaju elastycznego plastiku, łatwego do utrzymania w czystości, ale nieodpornego na zdzieranie na betonowych nawierzchniach i równie nieodpornego na nadepnięcia, zagięcia i załamania. W myjkach HD węże w stalowym oplocie są powleczone elastyczną warstwą gumy, co zapewnia im naprawdę dużą odporność na wielokrotne zwijanie, przeciąganie i nieuwagę wielu różnych użytkowników. Podobnie ma się kwestia pistoletów i lanc ciśnieniowych. W myjkach K, akcesoria są wykonane z tworzywa sztucznego i raczej mało odporne na upadki, nadepnięcia, a ponadto zaprojektowane tak, aby zużyły się razem z myjką - czyli aby wytrzymały około 10 lat, przy założeniu, że używamy myjki godzinę w tygodniu. Jeżeli spojrzycie na osprzęt profesjonalny, stwierdzicie że jest ciężki, nieporęczny i wykonany ze stali. Ale właśnie to sprawia, że jest odporny na przypadkowe uszkodzenia, ewentualną nieuwagę użytkownika, jak również dostosowany do codziennej profesjonalnej, a więc intensywnej eksploatacji.

Profesjonalny pistolet Easy!Force z ceramicznym wkładem poprawiającym żywotność pistoletu.

K 7 Premium Full Control Plus Home jest wyposażona w pistolet z regulacją ciśnienia i ciekłokrystalicznym wyświetlaczem i dodatkowo w szczotkę do mycia dużych powierzchni pionowych i poziomych T - Racer T 450. Oprócz tego do dyspozycji mamy wygodny zwijacz węża ciśnieniowego, zintegrowany dozownik środka chemicznego i relatywnie tanie, opcjonalne akcesoria ułatwiające ogrodowe porządki. Wszystko to sprawia, że trudno znaleźć jakieś braki w wyposażeniu  tej właśnie myjki i czyni z niej optymalny, choć nie tani wybór myjki do domu. Jednak to, co przydatne przy domu, niekoniecznie sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach. Plastikowy, stosunkowo delikatny osprzęt, dozownik chemii podatny na zabrudzenia i żywotność urządzenia obliczana dla zastosowań domowych sprawią, że żadna myjka K 7 nie będzie optymalnym wyborem dla firmy. 

Co więc przemawia za wyborem serii HD? Skupmy się na modelu HD 5/15 C, czyli myjce o parametrach porównywalnych z myjkami K 7 i jednocześnie nie odbiegającej znacząco cenowo od K 7. Karcher HD 5/15 można zakupić za nieco ponad 3000 złotych, ale w okresowo organizowanych promocjach również za kwotę poniżej 2500 złotych. Została wyposażona w mosiężną pompę, która jest w stanie wytworzyć 200 bar ciśnienia maksymalnego, przy przepływie wody 500 l/h. Wykonanie pompy z mosiądzu wpływa na wzrost wagi maszyny, ale także na wytrzymałość tego podzespołu. HD 5/15 nie została za to wyposażona w zwijacz węża, regulację ciśnienia wody, dozownik środka czyszczącego ma postać sterczącego wężyka z filtrem na końcu, a w zestawie mamy tylko jedną dyszę. Oczywiście można rozbudować fabryczny zestaw, ale tanio nie będzie. Ceny akcesoriów profesjonalnych zaczynają się w okolicach 400 złotych i sięgają nawet ponad 2000 złotych. W tym miejscu warto zauważyć różnicę jaka dzieli zastosowania domowe od profesjonalnych. Użytkownicy domowi cenią sobie wygodę jaką daje dodatkowe wyposażenie i gadżety, za to profesjonaliści potrzebują raczej urządzeń prostych i niezawodnych, a prostota przekłada się bezpośrednio na niezawodność. Ponadto w przypadku awarii naszej maszyny domowej, po prostu umyjemy podjazd jakiś czas później, dla profesjonalisty awaria sprzętu często oznacza utratę części zarobku lub całego zlecenia.

Podsumowanie

To, dlaczego myjki domowe niespecjalnie nadają się do zastosowań profesjonalnych, mam nadzieję w miarę przystępnie powyżej wyjaśniłem. Pozostaje wyjaśnić sytuację odwrotną. A więc, jeżeli cenicie sobie wysoką jakość sprzętu, nie potrzebujecie gadżetów i świecidełek w pistolecie, poradzicie sobie ze zwinięciem 10 metrów węża ciśnieniowego bez użycia kołowrotka, nie zraża Was wężyk dozowania chemii zamiast zintegrowanego dozownika i 22 kg wagi samej maszyny. Godzicie się również z faktem, że pewnie nigdy nie dokupicie dodatkowych akcesoriów, macie za to sporo mycia wokół domu, możecie śmiało rozważyć zakup HD 5/15 zamiast K 7. Nie ma jednoznacznej recepty jak dobrać myjkę do swoich potrzeb. Nie jest też powiedziane, że myjka domowa nie będzie działać w firmie, a profesjonalna przy domu. Ale miejcie na uwadze, że na dłuższą metę, najlepiej sprawdzają się sprzęty dobrane właściwie do stawianych przed nimi zadań.

Zachecam do podzielnia się opinią w komentarzach. 

K 7 Premium Full Control Plus Home w najlepszej cenie i od ręki znajdziecie TUTAJ. A HD 5/15 C TUTAJ.

Fot. www.kaercher.com.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.