Czego lepiej nie robić z filtrem do odkurzacza?

Powracający temat jakości powietrza


Tematyka filtrów stosowanych w odkurzaczach jest kwestią poruszaną coraz częściej, szczególnie teraz, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy i jedynym miejscem, w którym mamy realny i samodzielny wpływ na jakość wdychanego powietrza jest nasz dom. Oczywiście z problemem pyłu zawieszonego w powietrzu mamy do czynienia przez cały rok, ale w okresie jesienno-zimowym szczególnie. Weźmy też pod uwagę, że poruszane tutaj zagadnienia dotyczą również innych urządzeń domowych, w których stosowane są filtry HEPA, smogowe, antybakteryjne i inne, jak choćby w zyskujących popularność domowych oczyszczaczach powietrza. Dzisiaj jednak skupimy się wyłącznie na filtrach do odkurzaczy.

Skuteczność z jaką filtrowane jest powietrze wychodzące z odkurzacza prawie w całości zależy od zastosowanego w nim filtra. Oczywiście na rynku dostępne są odkurzacze o różnych przeznaczeniach, a w związku z tym producent umieszcza w nich filtry najlepiej dostosowane do przewidywanego zastosowania. W związku z powyższym można bez pudła przyjąć, że odkurzacz projektowany do odkurzania dywanów w domu, będzie miał wyższy stopień reemisji kurzu (będzie wyrzucał z siebie mniej), niż taki przewidziany do prac remontowych. Tak samo odkurzacz domowy z filtrem HEPA, będzie filtrował lepiej, niż np. odkurzacz domowy z filtrem tzw. „higienicznym”, czy zwykłym papierowym.

Każdy filtr ulega zużyciu

Każdy filtr stosowany w odkurzaczu ma określoną żywotność. Można ją próbować przeliczać w roboczogodzinach, litrach powietrza jakie jest w stanie przefiltrować, kilogramach pyłu jakie może zatrzymać w zbiorniku i innych. Nie ulega jednak wątpliwości, że parametry podawane dla danego typu odkurzacza są podawane dla urządzenia nowego, z nowy filtrem i z każdym użyciem ulegają pogorszeniu, aż do całkowitej utraty pierwotnych właściwości. W przypadku odkurzaczy domowych, czyli najczęściej przez nas używanych, filtr niezależnie od tego jak często odkurzamy należy wymieć po około roku. Miejmy na uwadze, że przez odkurzacz oprócz kurzu, pyłu i innych śmieci przechodzą również unoszące się w powietrzu bakterie, wirusy i roztocza. Filtr należy wymienić po dwunastu miesiącach choćby ze względów higienicznych, nawet jeśli po wzrokowej ocenie wygląda dobrze. 

Jak filtr odkurzacza działa

Spróbujmy jeszcze we w miarę przystępny sposób ustalić, czym jest filtr do odkurzacza i jak działa. Najprościej rzecz ujmując filtry są wykonywane z częściowo przepuszczalnego materiału, a ich zadaniem jest oddzielenie wciąganych do odkurzacza drobinek zanieczyszczeń od powietrza, dzięki któremu wytwarzana jest siła ssąca. Oddzielanie tych drobnych cząsteczek brudu odbywa się za sprawą skomplikowanej struktury włókien i kanalików, którymi powietrze jest przepuszczane, a zanieczyszczenia zatrzymywane.  Filtry wykonuje się z różnych materiałów, np. z celulozy, włókien poliestrowych, sztucznych tkanin, a w przypadku filtrów HEPA ze szkła spiekanego. Skuteczność filtra w głównej mierze zależy od tego, z jakiego materiału go wyprodukowano. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak skomplikowaną strukturę musi mieć przykładowy filtr HEPA, aby zatrzymać na swojej powierzchni minimum 99,97 % przechodzących przez niego zanieczyszczeń, w tym tak małych rozmiarów jak wspomniane wyżej wirusy. 



W tym momencie dochodzimy do najważniejszej kwestii dzisiejszego wpisu. Aby filtr naszego odkurzacza zachowywał swoje optymalne parametry przez założony okres czasu warto o niego zadbać. A jeżeli nie mamy czasu żeby interesować się stanem filtra w odkurzaczu, to przynajmniej spróbujmy mu nie szkodzić. Poniżej garść porad co robić i czego zdecydowanie nie robić z filtrem odkurzacza.

Co można zrobić aby przedłużyć żywotność filtra:

  • Skontroluj stan filtra przy każdorazowej wymianie worka. Ta czynność z pewnością nie             zaszkodzi, a w przypadku uszkodzenia filtra pozwoli to wcześniej wykryć.
  • W przypadku gdy filtr jest wyraźnie zabrudzony, a uważasz że powinien jeszcze służyć,        można spróbować oczyścić go ręcznie. W tym celu wyjmujemy filtr z odkurzacza i usuwamy większe zabrudzenia z powierzchni filtracyjnej. Można też spróbować otrzepać filtr, uderzając jego wzmocnioną plastikiem lub gumą częścią o inna powierzchnię. Nie jest to metoda zbyt higieniczna, ale doraźnie zazwyczaj pomaga.
  • Jeśli odkurzacz jest wyposażony w filtr wodny albo funkcję zbierania cieczy, poszczególne elementy systemu filtracji są narażone na zawilgocenie. Permanentna obecność wilgoci na filtrze odkurzacza powoduje jego butwienie i bardzo skraca żywotność. Aby uniknąć tego typu niepożądanych efektów, wilgotny filtr należy wysuszyć na kaloryferze lub nasłonecznionym parapecie.
  • Filtry oryginalne lub wysokiej klasy zamienniki naprawdę służą dłużej. Zanim wybierzecie najtańszy, zastanówcie czy w przypadku jego przedwczesnego zużycia nie stracicie dwa razy.

Czego zdecydowanie z filtrem nie robić:

  • Przede wszystkim proszę nie dotykać powierzchni filtracyjnej palcami. Uwierzcie, filtr w dotyku jest zupełnie zwyczajny. Dotykając go uszkadzamy mechanicznie skomplikowaną strukturę włókien odpowiedzialnych za zatrzymywanie zanieczyszczeń. Jeśli chcecie sprawdzić jak bardzo filtr jest delikatny, spróbujcie na już zużytym egzemplarzu.
  • Nie czyścimy filtra sprężonym powietrzem z kompresora. Powód jest taki sam jak w punkcie pierwszym. Fakt, że filtr wygląda na czysty nie znaczy, że wciąż pełni swoją funkcję. Duże ciśnienie powietrza z kompresora rozrywa mikropory odpowiedzialne za prawidłowe działanie filtra i od tego czasu przez nasz filtr przelatuje więcej niż byśmy chcieli.
  • Nie zmywamy powierzchni filtra wodą, o ile instrukcja wyraźnie tego nie zezwala. Użycie kompresora powoduje, że przez filtr przelatuje zbyt dużo, znów potraktowanie go wodą powoduje, że mikropory zalepiają się, w wyniku czego filtr przepuszcza za mało powietrza i siła ssania odkurzacza słabnie.
  • Nie używajmy odkurzacza w sposób, którego producent nie przewidział. Najprościej będzie jak posłużę się przykładem. Najpopularniejszy odkurzacz warsztatowy Karcher, czyli model Karcher WD 3, został zaprojektowany jako odkurzacz workowy. Do jego prawidłowego działania podczas odkurzania suchych śmieci potrzebujemy worka i filtra jednocześnie. WD 3 po wyjęciu worka może też zbierać niewielkie ilości wody. Nie znaczy to, że możemy nalać trochę wody na dno zbiornika i odkurzać jak z użyciem odkurzacza z filtrem wodnym. Tzn. oczywiście możemy tak zrobić, ale pretensje o przedwczesne zużycie filtra głównego i samego odkurzacza miejmy wtedy tylko do siebie.

Gdyby były potrzebne, filtry, worki i akcesoria  do odkurzaczy Karcher zawsze od ręki i w atrakcyjnych cenach znajdziecie TUTAJ

Dziękuję za lekturę!

Fot. www.kaercher.com.pl

Komentarze

  1. Słyszeliście o kuna system? Ponoć mają filtry do wody i powietrza najlepszej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety na jakość powietrza narzekamy coraz bardziej, a naprawdę warto o nią zadbać. To czym oddychamy ma duży wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto pomyśleć o odświeżaczu powietrza. Na https://zdrovi.pl/ są bardzo różne, tak żeby można było dobrać do swoich potrzeb, powierzchni mieszkania itp.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taki odkurzacz niezbędny jest kiedy ma się alergika w domu. Odsyłam też na stronę dbam o oczy , z której możecie doczytać jak można sobie radzić z objawami alergii ze strony oczy np. zapaleniem spojówek

    OdpowiedzUsuń
  4. Odkurzacz często jedno wciąga a tyłem inne wydmuchuje. Musi być dobrej jakości. Poza tym dobrze mieć w domu oczyszczacz powietrza. Na przykład taki https://www.mediaexpert.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-sharp-ua-hg50e-l,id-1228342 Świetnie się sprawuje. Nawet jak coś nam odkurzacz wydmucha to oczyszczasz sobie poradzi. Jakość powietrza w pomieszczeniu jest całkiem inna. Nie wiem jak mogłam wcześniej funkcjonować.

    OdpowiedzUsuń
  5. No wielu rzeczy na pewno nie można robić, jeśli chcemy, aby odkurzacz bez napraw posłużył na bardzo długo. Może też być tak, że potrzebne będzie coś nowego i wtedy polecam szukać na stronie https://www.oleole.pl/odkurzacze,_Karcher.bhtml Z pewnością znajdziecie dla siebie coś odpowiedniego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Są dwa rodzaje filtrów hepa Filtry zmywalne i niezmywalne. Jeżeli widzimy, że filtr Hepa to „gąbka” w żadnym wypadku nie powinniśmy go myć ani odkurzacz. Badania wykazały, że takie działanie może tylko i wyłącznie zniszczyć nasz filtr aniżeli pomóc. Więcej na blogu filtryplus.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Interesujące porady dotyczące filtra. Na pewno będę o tym pamiętać, gdy następnym razem wezmę odkurzacz do rąk :)

    https://loveair.pl/oczyszczacz/sharp-ua-hd60e-l.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak już mowa o odkurzaczach, to ja właśnie przymierzam się do zakupu nowego sprzętu do swojego domu. Wstępnie wybrałam odkurzacz z filtrem hepa i jestem ciekawa co powiecie o tym wyborze. :) Macie jakieś zdanie na temat tego urządzenia?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.