Czy warto kupić parownicę Karcher SC 1? Przedstawiamy zalety i ograniczenia modelu.

Najmniejsza i najtańsza w gamie.


Prezentujemy dzisiaj najbardziej podstawowy model parownicy w ofercie firmy Karcher, czyli model Karcher SC 1. Fakt, że prezentowane urządzenie zostało oznaczone najniższym numerem pośród parownic Karcher, wbrew pozorom nie świadczy o tym, że jest najstarsze albo jak sądzą niektórzy wręcz przestarzałe. SC 1 zastąpił jakiś czas temu wysłużony model SC 952 i jest bodajże najnowszym modelem w oferowanej obecnie gamie parownic niemieckiego producenta. Niemniej ustawienie SC 1 na początku szeregu, może sugerować stosunek jego parametrów w odniesieniu do innych urządzeń tego rodzaju oferowanych przez firmę Karcher.
Parownica SC 1 wyróżnia się bardzo małymi rozmiarami. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, że do pracy nie jest potrzebny elastyczny wąż parowy (do tej kwestii wrócimy w dalszej części), a całe urządzenie trzymamy po prostu w jednej ręce. Dzięki niewielkim gabarytom i uproszczonej konstrukcji modelu SC 1, użytkownik uzyskuje korzyść w postaci łatwości schowania urządzenia na niewielkiej przestrzeni. Prezentowany model został wyposażony w klasyczny system podgrzewania wody w kotle grzejnym, z tym że w stosunku do modeli oznaczonych wyższymi numerami kocioł SC 1 jest niewielki, tj. 0,2 litra.


Karcher SC 1 posiada takie same funkcjonalności jak modele Karcher SC 2, SC 3, SC 4 i SC 5. Za pomocą tego urządzenia umyjemy w zasadzie całą łazienkę (armaturę, flizy, brodzik, fugi) i całą kuchnię (blaty, zlew, płyty gazowe i elektryczne, kratki odpływowe), a także miejsca trudno dostępne przy tradycyjnych metodach czysczenia. SC 1 można zakupić z zestawem do mycia podłóg Easyfix lub bez niego. Jeśli zdecydujecie się wydać nieco więcej na wersję z zestawem podłogowym, za pomocą parownicy SC 1 umyjecie również większość podłóg (z wyłączeniem podłóg drewnianych woskowanych i olejowanych). Różnica w cenie dwóch wymienionych wersji oscyluje w okolicy 50 zł, dlatego osobiście polecam wersję z zestawem podłogowym Easyfix. Po dokupieniu specjalnej nakładki na dyszę podłogową będziemy mieć możliwość odświeżania dywanów i wykładzin.


Niestety jak to w życiu, nie można mieć wszystkiego. Szczególnie za cenę nieprzekraczającą czterystu złotych. Parownica SC 1 jest kompaktowa i poręcza, ale osiągnięto to głównie dzięki zmniejszeniu zbiornika do podgrzewania wody. To spowodowało, że urządzenie jest zdolne do ciągłej pracy tylko przez siedem minut, co producent przelicza na możliwość umycia dwudziestu metrów kwadratowych. Z własnego doświadczenia powiem, że można umyć sporo więcej niż dwadzieścia metrów, ale krótki czas pracy jest zauważalny i może stanowić potencjalne problemy podczas prób mycia np. większej ilości fug. Wodę można uzupełnić dopiero po ostygnięciu urządzenia, co ma na celu zabezpieczenie użytkownika przed poparzeniem w wyniku otwarcia nagrzanego kotła. W związku z powyższym, w przypadku braku wody czeka nas przynajmniej kilkunastominutowa przerwa. Taka konstrukcja korka może powodować również problemy z jego otwarciem, jeśli zostawimy nasze urządzenie zamknięte i nieużywane przez dłuższy czas. Problem był poruszany również TUTAJ.


Proszę również zwrócić uwagę na fakt, że inne parownice z serii SC są wyposażone w pistolet przymocowany do giętkiego węża parowego. Takie rozwiązanie pozwala na wygodne sięganie we wszystkie zakamarki, a przy tym nie trzymamy w ręce całego ciężaru urządzenia. SC 1 waży co prawda nieco ponad półtorej kilo, ale proszę mi wierzyć, po chwili nawet taki ciężar można odczuć. Dodatkowo obudowa urządzenia może utrudniać dosięgnięcie w niektóre miejsca. Opcjonalnie do modelu SC 1 jest oferowany giętki wężyk, ale po jego dokupieniu cena przekroczy czterysta złotych, a w tej sytuacji można by się zastanawiać na wybraniem modelu wyższego, czyli SC 2 Easyfix.

Podsumowując, jak widać w powyższym tekście, parownica SC 1 poza niezaprzeczalnymi zaletami ma również znaczące ograniczenia, o których warto wiedzieć i pamiętać podczas dokonywania wyboru. Będzie doskonałym wyborem dla każdego kto chciałby się pozbyć tradycyjnego mopa i być bardziej eko. Pozwoli doczyścić miejsca, w które do tej pory nie mieliśmy możliwości dosięgnąć. Ale aby SC 1 był dla nas właściwym wyborem, musimy zaakceptować jego krótki ciągły czas pracy albo mieć do sprzątnięcia niewielkie powierzchnie. Cena w jakiej urządzenie jest oferowane może skusić do obdarowania kogoś bliskiego w zbliżającym się świątecznym okresie. Ale to już Wasza decyzja. 

Zalety:
  • skuteczne czyszczenie
  • niska cena
  • wysoka jakość
  • uniwersalność
  • małe gabaryty
  • łatwe przechowywanie
Wady:
  • krótki czas ciągłej pracy
  • konieczność trzymania całego urządzenia w ręce
  • brak giętkiego wężyka w zestawie
Jeśli Karcher SC 1 się Wam spodobał, to możecie go nabyć TUTAJ, w chwili obecnej jest w promocji. 

Fot. www.kaercher.com.pl

Komentarze

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.