Odkurzacze Karcher T 7/1 Classic i T 11/1 Classic - czy warto postawić na budżetową linię odkurzaczy Karcher?

Dzień dobry, witam Was serdecznie czytelnicy. 

Dziś na tapetę weźmiemy dwa modele odkurzaczy profesjonalnych Karcher przeznaczonych dla hotelarstwa, instytucji publicznych, szkół, przedszkoli ale mogących znaleźć zastosowanie również w domu każdego z nas. Mowa o odkurzaczach Karcher T 7/1 i T 11/1 w wersji Classic. Omówię je razem w jednym wpisie ponieważ to w zasadzie ten sam odkurzacz, różnią się jedynie pojemnością zbiornika i wysokością. Czym się charakteryzują? Czy warto kupić? Dla kogo będą dobrym wyborem? Zapraszam, spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Karcher T 7/1 Classic i T 11/1 Classic (HEPA)

Seria odkurzaczy "T" z dopiskiem Classic to może nie nowość, ale z pewnością najnowsza propozycja firmy Karcher w temacie prostych, wytrzymałych konstrukcji przeznaczonych dla hotelarstwa, firm sprzątających i różnych innych zastosowań profesjonalnych. Karcher oznaczeniem "Classic" sygnuje modele sprzętu z budżetowej półki cenowej, uproszczone w stosunku do linii głównej danej grupy urządzeń, ale wciąż w pełni funkcjonalne. Co to dokładnie oznacza wyjaśnię przy omawianiu wad w końcowej części części tekstu. A na razie poznajmy się z naszymi bohaterami.

Fot. Karcher T 7/1 Classic i T 11/1 Classic


Cechą wyróżniającą oba modele jest na pewno niska waga i niewielkie gabaryty, a to pozwla na łatwy transport i wygodne przechowywanie. Mówiąc o cechach charakterystycznych nie sposób także nie wspomnieć o stosunkowo długim kablu elektrycznym (7,5 metra w obu przypadkach) wykonanym z tworzywa, które utrudnia splątanie kabla.

Czym jeszcze się wyróżniają? Do obu omawianych modeli pasuje ten sam model worka (Karcher 6.904-084.0). Oryginalne worki Karcher są pakowane po 10 sztuk, a ich cena w chwili obecnej oscyluje w granicach 70 zł za opakowanie. Około 7 zł za worek - to najtańsze oryginalne worki Karcher w przeliczeniu na sztukę, jednocześnie bardzo pojemne i wykonane z flizeliny, a nie z papieru.

W kwestii mocy silnika i siły ssania. Moc silnika w T 7 i T 11 to 850 W, co przekłada się na siłę ssania nieco wyższą niż w typowych odkurzaczach domowych, które obecnie mogą mieć moc maksymalną silnika do 700 W. Siła ssania nie jest regulowana, odkurzacze T 7 i T 11 pracują cały czas z maksymalną mocą. Oba modele są bardzo ciche i generują nieco powyżej 60 dB hałasu. Przy takiej głośności odkurzacza można swobodnie rozmawiać nie podnosząc głosu.

Jeszcze kilka dodatkowych informacji. Zarówno T 7/1 Classic jak i T 11/1 Classic mają rury i ssawki o średnicy 35 mm, czyli bardzo popularnej. Dzięki temu bez problemu dobierzemy opcjonalne ssawki szczelinowe, z włosiem, czy ssawkę do podłóg twardych (informacja ważna o tyle, że T 7 i T 11 są dostarczane fabrycznie jedynie ze ssawką szeroką uniwersalną). Jako modele profesjonalne są wykonane z odpornego na uszkodzenia tworzywa, a ich obsługa sprowadza się do wymiany worka i wciśnięcia jednego przycisku. Prościej już na prawdę się nie da. 

Karcher T 11/1 występuje w dwóch wersjach. Z filtrem standardowym i z filtrem HEPA. Co do zasadności wykorzystania filtrów HEPA odsyłam do osobnego wpisu - tutaj. Wersja T 11/1 z dopiskiem HEPA ma ten filtr fabrycznie zamontowany, do wersji zwykłej możemy taki filtr opcjonalnie dokupić, jednak ekonomicznie nie ma to sensu. Tzn. jeśli potrzebujecie odkurzacza z takim filtrem, to taniej wyjdzie kupić całość w fabrycznym pakiecie. Z kolei do T 7/1 Classic filtra HEPA nie zastosujemy, ponieważ fizycznie się on w odkurzaczu nie mieści.

Jakieś wady? Oczywiście, już śpieszę z wadami.

Jak wspomniałem wyżej, sprzęty Karcher oznaczane dopiskiem "Classic" mają oferować maksimum korzyści w maksymalnie atrakcyjnej cenie. Żeby tak było z czegoś jednak trzeba zrezygnować. Z czego w przypadku tych odkurzaczy? Zacznijmy od kół. Koła są wykonane z tworzywa niepowleczonego gumą, ani nie są łożyskowane. W związku z tym będą miały tendencję do rysowania powierzchni, a z czasem będą się gorzej obracać. 

Co jeszcze z wad? Rury, te sztywne, odpowiadające za to że nie musimy się schylać podczas odkurzania są wykonane z tworzywa i składają się z trzech segmentów, a nie dwóch jak to zazwyczaj jest w odkurzaczach (o ile nie są wyposażone w rurę teleskopową). Większy nacisk i intensywna eksploatacja będą te trzy plastikowe segmenty narażać na uszkodzenie, łatwiej też zgubić taki mniejszy element.

Dalej wady. Wszystkie omawiane odkurzacze są fabrycznie dostarczane tylko ze ssawką podłogową z przełącznikiem parkiet/dywan. Wszelkie potrzebne ssawki opcjonalne musimy nabyć dodatkowo. To też musimy potraktować jako wadę, bo z jednej strony w razie potrzeby dokupimy dokładnie takie ssawki jak nam potrzeba, ale z drugiej strony to dodatkowy koszt po naszej stronie.

Na koniec. T 7/1 Classic (nr katalogowy 1.527-181.0), T 11/1 Classic (1.527-197.0) i T 11/1 Classic HEPA (1.527-199.0) nie posiadają zwijacza kabla elektrycznego. Z jednej strony się nam ten zwijacz nie zepsuje, ale z drugiej będziemy ten dość długi kabel zwijali na rękę i wieszali na haku z tyłu urządzenia. Aaa.. byłbym zapomniał - włącznika/wyłącznika nie wciśniemy nogą, a np. w modelu T 10/1 tak. To tyle z wad. 

Podsumowanie

Zalety 

  • prosta, bezawaryjna konstrukcja
  • stosunkowo wysoka moc ssania
  • cicha praca
  • długi kabel elektryczny
  • popularna średnica akcesoriów
  • tanie worki filtracyjne
  • możliwość zastosowania filtra HEPA w modelu T 11/1
Wady
  • niskiej jakości koła jezdne
  • potencjalnie awaryjne rury sztywne
  • odkurzacze dostarczane tylko z jedną ssawką parkiet/dywan
  • brak zwijacza kabla elektrycznego

Warto czy nie warto? 


Zasadniczo do tego pytania wszystko się sprowadza. 

Zdecydowanie warto, ale trzeba pamiętać że te odkurzacze nie będą odpowiadać każdemu. Z jednej strony otrzymujemy niezłą jakość i wysoką moc ssania w niskiej cenie, ale kosztem ubogiego zestawu, pozbawionego jakichkolwiek udogodnień. Znam wiele osób, które powyższe zdanie uznałby za najlepszą rekomendację i spotkałem też wiele takich, które oczekują obecnie czegoś więcej niż niezbędne minimum. Dokonujcie rozsądnych wyborów i do zobaczenia niedługo.

Gdybyście chcieli skorzystać z naszych usług i zamówić któryś z omawianych modeli z darmowym transportem to zapraszam Was TUTAJ.






Komentarze

Najchętniej czytane:

Nazewnictwo domowych myjek ciśnieniowych Karcher i ich podstawowe cechy.

Taka sama, a jednak inna. Czyli co wyróżnia parownicę Karcher SC 3.